The fininacial report of NSBA Scandinavia Celebration is presented below in Swedish, there is a translation possibility in the bottom of the page, is something is unclear, please contact the board and we’ll explain it to you.
NSBA Celebration 2023 var en mycket lyckad tävling på många sätt, ekonomiskt har det hjälpt föreningen betydligt. Efter flera tuffa år kan styrelsen andas ut lite grann. Föreningen är inte på något sätt ekonomiskt oberoende men har en god buffert att kunna täcka de utgifter som föreningen har löpande under året- porton, bankavgifter, försäkringar, redovisningsprogram, IT-relaterade kostnader, etc.
Ekonomisk återkoppling till Celebration tävlingen som är föreningens största inkomstkälla under verksamhetsåret, men också den, till storleken, absolut största utgiften.
Tävlingen hade utgifter om dryga 170 000 SEK fördelat på följande
Anläggningsavgift 39 000kr
Showoffice (personal + showofficematerial) 23 000kr
Övriga funktionärer (boende, mat och reseers.) 43 000kr
Domare (arvode+resa+hotell+mat) 57 000kr
Rosettinköp nästan 7 000kr (endast komplettering av Celebration rosetter!)
Intäkter totalt om 294 000kr fördelat på följande
Officecharges 33 250kr
Klassavgifter 225 000kr + 3340kr(i strukna starter)
varav 8375kr är för NSBA och APHA Horsefees
AQHA horsefees 8 800kr
Förseningsavgifter 6 400kr
Hö för internationella deltagare 6000kr
Added money 5000kr
Av dessa intäkter har vi återbetalat 10570 kr till de som tyvärr hade sjuka hästar eller var sjuka själva med intyg.
Prispengar har delats ut om närmare 37 000 kr.
Det är bara AQHA som ännu dragit horsefees, men det beräknas vara en total utgift för samtliga föreningar om dryga 18000kr.
Vi betalade leverantören av hö för de 6000kr som inkommit.
Tillsammans med de dryga 170 000kr som presenterats ovan ger det tävlingen ett positivt resultat om ca 50 000kr. Styrelsen är mycket glada över årets ekonomiska resultat för tävlingen, men ser med försiktighet på framtiden. Flera personer i styrelsen har suttit med sen covid-åren och när föreningen hade skulder som vi knappt hade möjlighet att betala och inkomstkällorna var mycket små. Många timmar har lagt på att noga avväga det ena mot det andra för att föreningen igen ska ha en god ekonomiskt status.
Just nu glädjs vi åt ett positivt resultat på flera fronter vad gäller Celebration 2023, men vi planerar redan för Celebration 2024 och avväganden kommer inte upphöra. För att nämna några saker vi vet redan idag är att till nästa år kommer flera rosetter behöva köpas in då vårt lager med färgade rosetter börjat sina trots att vi i AQHA och APHA-klasser haft stöttning av SQHA och SPHA. Ett samarbete vi är väldigt tacksamma över. Rosettinköpet kommer då belasta den tävlingen rent ekonomiskt vilket kommer spegla resultatet för nästa års show.
En svag svensk krona som i dagsläget inte ser ut att återhämta sig gör att domarkostnaderna vilka allt som oftast betalas i en utländsk valuta ter sig bli dyrare för varje år. Domarkostnaderna är som ni ser en mycket stor post i tävlingsbudgeten.
I förhållande till antalet startande och längden på tävlingsdagarna, och vi hoppas så klart att kunna ha minst lika många startande nästa år, behöver vi vara fler funktionärer! Alla våra funkisar tar semester från sina jobb för att jobba på tävlingen ideellt – vi kan inte slita ihjäl dem! Vilket betyder att det är en kostnad som vi kan räkna med kommer öka.
Vi hoppas att ni uppskattar transparensen med föreningens ekonomi och tävlingens ekonomi specifikt.
Vi ses på Celebration 2024!
Lämna en kommentar